
Volkswagen testasi – sähköautolla peräkärryn kanssa Lappiin kovassa pakkaskelissä
Kaksi Volkswagen ID.7 Tourer -sähköautoa matkasi Lappiin 1 000 km kovassa pakkaskelissä – toisen perässä Muuli SX 1400 -peräkärry Juncar-kuomulla Perä...
Volkswagenin SUV-malliston suursuosikki ID.4 sai uuden varusteluversion: ID.4 Pro Comfort ja ID.4 Pro 4MOTION Comfort
Takavetoinen ID.4 Pro Comfort hinta alkaen 46 390 euroa - tehoa 210 kW, 77 kWh akku ja toimintamatkaa 542 km (WLTP)
Nelivetoinen ID.4 Pro 4MOTION Comfort hinta alkaen 48 610 euroa - tehoa 210 kW, 77 kWh akku ja toimintamatkaa 519 km (WLTP)
Lisäksi Pure Elegance -versio nyt hinta alkaen 42 730 euroa - tehoa 125 kW, 52 kWh akku ja toimintamatkaa 357 km (WLTP)
Volkswagenin suosituin sähköautomalli Volkswagen ID.4 sai uuden varusteluversio. Pro Comfort on saatavilla 77 kWh akulla sekä takavetoiseen että nelivetoiseen versioon. Pro Comfort -varustelu on erinomainen tilavaa ja edistyksellistä perusautoa hakevalle. Latauksen maksimitehoissa eroa takavedon ja 4MOTION-nelivedon välillä Takavetoisessa versiossa latauksen maksimiteho on 135 kW ja 4MOTION-nelivetoversiossa latauksen maksimiteho on 175 kW. Matkanteon kannalta on olennaista, että lataus 10-80 % sujuu molemmissa 28 minuutissa. Ja lyhyempiä taukoja ajatellen, WLTP-kulutuksella laskettuna saa takavetoiseen parhaimmillaan 155 km* lisää toimintamatkaa 10 minuutin latauksella, 4MOTION-versioon puolestaan 176 km*. Volkswagen 75-vuotta Suomessa – juhlamallisto laajenee Takavetoisen ID.4 Pro Comfort 75-v Juhlamallin hinta alkaen on nyt 46 390 euroa ja nelivetoisen ID.4 Pro 4MOTION Comfort 75-v Juhlamallin hinta alkaen on 48 610 euroa. Vielä kattavammin varustellun ID.4 Pro 4MOTION Elegance 75-v Juhlamallin hinta alkaen on puolestaan 50 990 euroa.
Mikäli ajaa paljon, on Elegance-varustelu IQ.Light-led-matriisiajovaloineen erittäin houkutteleva vaihtoehto. Eroina Comfort-varusteluun ovat lisäksi sähkötoiminen takaluukku Easy Open ja Close-toiminnolla sekä metallivärin kuuluminen vakiovarusteisiin.
Volkswagenin 75-vuotista historiaa Suomessa juhlitaan läpi vuoden, ja sekä Comfort- että Elegance-versioissa on erityistä etua tarjolla. Esimerkiksi ID.4:n 75-v Juhlamalleissa on vetokoukku vakiovarusteena.
”Haluamme tarjota asiakkaillemme kattavasti eri vaihtoehtoja, joten nyt tuomme saataville myös edullisemman hintapisteen takavetoisen mallin, jossa on vakiovarusteena kuitenkin ne suomalaisen sähköautoilijan kannalta tärkeimmät varusteet”, sanoo K-Autolla Volkswagen-henkilöautoista vastaava liiketoimintajohtaja Tommi Iiskonmäki.
Uusien ID.4 Pro Comfort -varusteluversioiden toimitusaika on tällä hetkellä 3 kuukautta, joten ensimmäisiä autoja päästään toimittamaan asiakkaille jo kesällä 2025.
Volkswagen ID.4 hinnasto ja lisävarustehinnasto: Volkswagen ID.4 hinnasto ja lisävarustehinnasto
* Toimintamatkan lisäys 10 min latauksella WLTP-kulutuksella. Latauksen aloituksessa toimintamatkaa 15-30 kilometriä, pikalatausesilämmitystä käytetty maksimissaan 30 minuuttia.